Rozmowy o prawie

Pies w aucie? Na pewno nie przy tych upałach. Prawo zabrania znęcania się nad zwierzętami.

Za oknem upał. I to nie na żarty. RSO podaje nawet ostrzeżenia. Mimo to, wiele osób zapomni, albo nie pomyśli o tym, że podróżując autem z psem, nigdy nie powinniśmy go zostawiać w aucie w trakcie postoju w takich temperaturach.

Przebywanie w aucie, które po wyłączeniu klimatyzacji szybko nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury jest prawdziwą męczarnia dla zwierzaka. W skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie życia.

Widząc psa zamkniętego w aucie pozostawionym na słońcu mamy dwa wyjścia. Wezwać policję lub straż gminną, albo działanie bez zwłoki. W sytuacji, w której widać, że zachodzi obawa, że zamknięte w aucie zwierzę jest wycieńczone i może w każdej chwili umrzeć, nie tylko funkcjonariusz, ale nawet również każda osoba postronna może zbić szybę w aucie. Czyn taki nie zostanie uznany za przestępstwo, albowiem mienie jest wyceniane niżej niż życie zwierzaka. Pozwalają na to przepisy prawa karnego. Oczywiście, gdy sytuacja nie wydaje się napięta, lepiej wezwać na miejsce policję.

W ramach swych obowiązków służbowych funkcjonariusze ustalą, czy doszło do popełnienia przestępstwa znęcania nad zwierzęciem i podejmą decyzje o ewentualnym przerwaniu cierpień zwierzaka przez wybicie szyby, co oczywiście będzie się w konsekwencji wiązało z wszczęciem postępowania wobec kierowcy, który psa w samochodzie zamknął. Za zamknięci psa w aucie w upalny dzień grozi kar do trzech lat więzienia lub grzywna.

 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk