Rozmowy o prawie

Oszuści podszywają się pod UOKiK!

Konsumenci posiadający polisy z elementem inwestycyjnym (ufk) otrzymują telefonicznie propozycje pomocy w rozwiązaniu dotychczasowej umowy. Osoby, które telefonują przedstawiają się jako pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wykorzystując autorytet Urzędu, nakłaniają do rozwiązania umowy, pobierając za to prowizję

Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował właśnie, że docierają do niego niepokojące sygnały o tym, że ktoś podszywa się pod pracowników Urzędu. Chodzi o konsumentów, którzy zawarli kiedyś umowę polisy z elementem inwestycyjnym (ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy). Aktualnie otrzymują oni telefonicznie propozycje  rozwiązania umowy za opłatą. Propozycje składane są przez osoby podające się za urzędników UOKiK. Dodatkowo urząd poinformował, że konsumenci otrzymują telefony od przedstawicieli ubezpieczyciela, z któroym zawarli niefortunną umowę. Tematem rozmowy jest zawarcie nowej umowy. Zdarzają się też telefony od akwizytorów firm odszkodowawczych, którzy twierdzą, że pomogą za sowitą prowizję rozwiązać umowę. 

Urząd zwraca uwagę, że nigdy nie działają w imieniu przedsiębiorców, ani czynnie nie uczestniczą w procesie zawierania lub rozwiązywania umowy. Dodatkowo apeluje, by propozycje takie traktować powściągliwie i w żadnym wypadku nie podejmować pochopnych decyzji. Każdorazowo należy weryfikować wiarygodność dzwoniącej osoby, a w razie najmniejszych wątpliwość powiadamiać policję.

Warto też zwrócić uwagę, że w wyniku działań urzędu wiele towarzystw obniżyło już opłaty likwidacyjne i nie stanowią one już takiego obciążenia jak kiedyś.  W szczególnie trudnych przypadkach można też skorzystać z pomocy adwokata.  

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk