Rozmowy o prawie

Oszuści chwytają się różnych metod. Tym razem rozsyłają informację o kontroli Inspekcji Pracy

Ostatnie dni spędziłam wypoczywając. Robiłam to na tyle intensywnie, że nawet nie korzystałam z kompytera, więc dopiero dziś rano zobaczyłam w programi pocztowym nagłówek maila wskazującego na to, że Państwowa Inspekcja Pracy planuje kontrolę w mojej firmie.

Oczywiście, mail wzbudził wątpliwość zarówno sposobem zawiadamiania o czynnościach kontrolnych, jak i samym zamiarem kontroli osoby fizycznej wykonującej działalność gospodarczą na własny rachunek bez zatrudniania jakichkolwiek pracowników.

Z ciekawości postanowiłam jednak sprawdzić, czy jest to próba ataku, czy nie. Wyświetliłam kod źródła i zobaczyłam, że w kodzie nie ma żadnej wzmianki o serwerach instytucji rządowej jaką jest Państwowa Inspekcja Pracy.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to próba ataku i zainstalowania na komputerach osób o mniej odpornych nerwach szkodliwego oprogramowania, które będzie rozsyłać jakiś spam, albo oprogramowania, które będzie rejestrować dane związane z transakcjami płatniczymi, by w efekcie doprowadzić do przejęcia kontroli nad kontem.

Do wiadomości załączono plik programu Word. Zapewne w tym pliku, lub linkach znajdowało się szkodliwe oprogramowanie.

Lepiej trzymać się od takich wiadomości z daleka. Nie należy ich otwierać, a na pewno niedozwolone jest klikanie linków lub otwieranie załączników. Oszuści wykorzystają naszą naiwność bez skrupułów.

 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk