Rozmowy o prawie

Ostrzeżenie dla przedsiębiorców. Maile w sprawie zbiorów danych nie pochodzą od GIODO.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych stwierdził, że „Kancelaria Liberty” „Bądźmy Legalni”,  „Legalni z Prawem” prowadzą masową dystrybucję maili wskazujące na odpowiedzialność, która grozi za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia do rejestracji zbiorów danych.

Zdaniem GIODO jest to celowe dezinformowanie przedsiębiorców, a samo działanie celowo wprowadza przedsiębiorców w przekonanie, że mailing jest kierowany przez urząd, albo podmiot upoważniony przez urząd. wskazuje na to choćby adres, z którego nadchodzą maile - biuro@kancelaria-giodo.waw.pl, który w żaden sposób nie jest powiązany z organem ochrony danych.

Z treści maili wynika, że przedsiębiorca winien dokonać rejestracji  zbioru danych osobowych, którym zarządza w terminie 3 dni roboczych od otrzymania korespondencji. Informacja taka jest sama w sobie nierzetelna i niezgodna z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych, albowiem nie każdego obowiązek rejestracji zbioru dotyczy.

GIODO sugeruje, by nie odbierać, a na pewno nie odpowiadać na takie maile, a na pewno nie przejmować się wskazanymi w nich sankcjami. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy przejść do strony giodo.gov.pl, gdzie można rozwiać wszelkie wątpliwości.

GIODO  złożył już zawiadomienie o podejrzeniu popłnienia przestępstwa oszustwa.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk