Rozmowy o prawie

Ostrożnie z publikowaniem wakacyjnych zdjęć w sieci!

Wakacje są czasem beztroskich zabaw, które wiele osób uwiecznia na zdjęciach. Kiedyś chodziliśmy z kliszą do fotografa, czekaliśmy na wywołanie zdjęć, a dziś w chwilę po wykonaniu zdjęcia możemy podzielić się chwilą z całym światem publikując obraz na jednym z portali społecznościowych. W ubiegły piątek znajomi zadali mi pytanie o to, czy robiąc zdjęcie w trakcie wspólnego grillowania mogą je opublikować bez konsekwencji.

Warto pamiętać, że jeżeli na zdjęciu są nasi znajomi, to przed publikacją lepiej upewnić się, czy wyrażają zgodę na publikację swojego wizerunku, bo wizerunek jest jedną z kategorii danych osobowych, które podlegają ochronie. Oczywiście, nie ma problemu, gdy robimy zdjęcie panoramiczne pokazujące centrum zwiedzanego miasta. Nie będzie raczej problemu z tym, że ktoś poczuje się dotknięty tym, że będzie w lewym górnym rogu zdjęcia, ale już osoba, która będzie na pierwszym planie może nie życzyć sobie tego, by jej wizerunek opublikowano w sieci.

Pamiętajcie, że to, co wydaje się nam być czymś naturalnym, zdjęcie, które naszym zdaniem nie powinno nikomu zaszkodzić, może stać się dla kogoś innego źródłem kłopotów. Zanim, więc udostępnimy czyjeś zdjęcie w sieci, lepiej uzyskać od osoby, która jest na zdjęciu zgodę na publikację. Jeżeli tego nie zrobimy, narażamy się na to, że osoba, której zdjęcie bez jej zgody udostępniliśmy w sieci, może wystąpić do sądu z pozwem zaniechanie naruszenia jej dóbr osobistych i odszkodowanie.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk