Rozmowy o prawie

Okazuje się, że można. Opłaty likwidacyjne ubezpieczeń z UFK znacząco niższe.

We wrześniu pisałam o wszczęciu przez UOKiK postępowań w sprawie polis na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Informowałam o pierwszych zmianach wprowadzonych przez Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden. Dziś wiadomo, że zakończyły się kolejne działania, w ramach któych MetLife, PZU Życie i PKO Życie (d. Nordea Życie) zobowiązały się do obniżenia opłat likwidacyjnych. 

Dla przypomnienia, UOKiK zarzucił siedemnastu towarzystwom ubezpieczeniowym, że opłaty likwidacyjne są de facto sposobem na przerzucenie na konsumentów kosztów zawarcia umowy ubezpieczenia, a w tym przede wszystkim prowizji pośredników ubezpieczeniowych. Zdaniem Urzędu koszty wstępne zawarcia umowy są ryzykiem gospodarczym, które powinny być ponoszone przez przedsiębiorców. 

Dzięki działaniom urzędników, osoby zmuszone do rozwiązania umowy poniosą dużo niższe koszty, a ci, którzy będą nowe polisy wykupywać, nie zostaną obciążeni opłatami likwidacyjnymi. Warto jednak powiedzieć, że w związku ze zmianami, które wprowadzają ubezpieczyciele, należy nadal wykazywać się czujnością i rozważnie reagować na proponowane zmiany. Propozycje należy przeanalizować i dać sobie czas do namysłu przed jej podpisaniem. W razie wątpliwości, wsparcia udzieli adwokat, który jest przygotowany do analizy umów. Obawiam się, że może tak się zdarzyć, że wielu akwizytorów będzie proponować zmiany umów, bądź rozwiązanie dotychczasowej i zawarcie nowej umowy ubezpieczenia. Oczywiście, może być to dobry ruch, ale równie dobrze może to być pułapka. 

Warto, by zainteresowani wiedzieli, że urząd uruchomił specjalną stronę, która oferuje pakiet informacji o postępowaniach oraz pakiet przydatnych formularzy. Warto odwiedzić www.finanse.uokik.gov.pl/ufk, 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk