Rozmowy o prawie

Od poniedziałku w Gdańsku akcja straży miejskiej. Piesi powinni mieć się na baczności.

Od poniedziałku 14 listopada rozpoczyna się akcja prewencyjna ukierunkowana na ochronę pieszych. Strażnicy pracujący w dzielnicach Przymorze Małe i Wielkie, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa oraz VII Dwór sprawdzać będą przez dwa tygodnie, czy piesi należycie podchodzą do własnego bezpieczeństwa. 

Akcja sprowadzać się będzie do monitorowania przejść dla pieszych z sygnalizacją celem eliminacji lekceważenia respektu dla sygnału czerwonego, a także miejsc, w których najczęściej skracamy sobie drogę narażając się przy tym na potracenie. 

Jakkolwiek zgodnie z komunikatem, celem akcji ma być egzekwowanie przepisów wynikających z Prawa o ruchu drogowym, to ja, jako kierowca uważam, że najcenniejsze będzie to, że interweniujący strażnicy zwrócą uwagę na to, że gwałtowne wtargnięcie na jezdnię zza drzewa, czy zaparkowanego pojazdu jest groźne również dla innych użytkowników dróg. Mam nadzieję, że strażnicy poświęcą trochę czasu na edukację osób starszych, bo ja nader często spotykam się z przypadkami wejścia staruszków na przejście mimo, że dla pieszych podawany jest sygnał czerwony lub przebieganie przez ruchliwą ulicę.

Akcja „Pieszy” planowana jest na czas od 14 do 28 listopada i realizowana będzie w godzinach 7:00-21:00. 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk