Rozmowy o prawie

Nieskradzione.pl Bardzo cenna inicjatywa popularyzacji ochrony danych osobowych

Większość społeczeństwa pewnie śledzi przebieg zdarzeń związanych z Trybunałem Konstytucyjnym, a ja mając przesyt polityki oglądałam w południe wiadomości dotyczące rolnictwa i wsi. Nie dla zainteresowania rolnictwem, a po prostu ze względu na potrzebę tła dźwiękowego w pomieszczeniu działał telewizor.

Jedną z wiadomości, którą podano, była informacja o zagrożeniu płynącym ze strony oszustów, którzy podając się za przedstawicieli firm energetycznych nakłaniają starszych, ufnych mieszkańców wsi do podpisywania umów w nowej wersji, co ma wynikać ze zmian zasad działania firmy. Kobieta, z którą rozmawiał dziennikarz mówiła, że podpisała, ale nie wie co. Nie wie, czy to była umowa „na prąd”, czy coś innego. I dała jeszcze dodatkowo dowód do spisania danych. Panowie kopii umowy nie zostawili, a także nie odesłali jej pocztą. Kobieta de facto jest zagrożona tym, że każdego dnia może do niej zapukać windykator.

Dobrze się więc dzieje, że Komenda Główna Policji wraz z Biurem Informacji Kredytowej realizują  ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. Akurat dziś, gdy usłyszałam o tym przypadku wyłudzenia danych osobowych, w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja, która inauguruje kampanię.

Przy okazji konferencji, Komenda Główna Policji podała, że w tylko w 2014 roku policjanci odnotowali  13 316 przypadków posługiwania się dokumentem identyfikującym inną osobę, 30 392 przypadków  prób wykorzystania podrabianych dokumentów, a także 42 880 cyberprzestępstw. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 roku aż o 110% wzrosła liczba zgłoszonych oszustw bankowych (z 2500 w 2014 r. na 4000 w 2015 r.). Z badania Biura Informacji Kredytowej, zrealizowanego przez MillwardBrown wynika, że już 22% Polaków doświadczyło negatywnych konsekwencji związanych z szeroko rozumianą problematyką ochrony danych osobowych, co się sprowadza do wykorzystania skradzionej tożsamości w celach przestępczych. Jest to najczęściej wynik zagubienia lub utraty w wyniku kradzieży dowodu osobistego (odpowiednio jest to 11% i 5%), a także kradzieży hasła do konta lub skrzynki e-mail 3% badanych osób.

Bardzo niepokojącym jest to, że 14% Polaków przyznaje, że nie ma pomysłu na zminimalizowanie negatywnych skutków kradzieży tożsamości. Biorąc powyższe pod uwagę dobrze, że stwierdzono, iż 44% osób przyjęło zasadę, że najlepszą ochroną jest odmawianie udostępniania dowodu osobistego osobom nieuprawnionym. Co ważne, świadomość zagrożeń jest zależna od wieku, a więc i preferencji w zakresie sposobów płatności.

 

Pamiętajmy o kilku zasadach

  • Nigdy nie udostępniajmy i nie dajmy spisywać danych osobowych osobom niepowołanym;
  • Niszczmy wszystkie niepotrzebne już dokumenty, na których znajdują się nasze dane;
  • Nie zostawiajmy swojego dowodu osobistego w tzw. depozycie – np. wypożyczając sprzęt sportowy.

 

Beata Nowakowska

Adwokat Gańsk