Rozmowy o prawie

Niemieckie proszki z Lubelskiego! Zatrzymania oszustów na szeroką skalę. Rozbita grupa przestępcza.

Policjanci z CBŚP z Lublina zatrzymali 8 osób zajmujących się podrabianiem i sprzedażą w kraju i za granicą płynów do mycia naczyń i proszków do prania znanego niemieckiego producenta chemii gospodarczej. Grupy policjantów weszły jednocześnie do kilku lokali w Lublinie, Żywcu, Grójcu, Rykach i Świdniku. Między innymi, policjanci weszli do drukarni, która wykonywała etykiety imitujące oryginalne, które bez uprawnienia przestępcy umieszczali na fałszywym proszku, któy nie miał związku z oryginałem nawet, jeżeli nieco prał. W trakcie przeszukań, które realizowano wspólnie z funkcjonariuszami wywiadu skarbowego (z racji na podejrzenie wyłudzenia podatku VAT) zabezpieczono 1500 kilogramów substancji chemicznych, które mogły służyć do produkcji "niemieckich" proszków.

Grupa przestępcza była rozpracowywana od wielu miesięcy przez prokuratorów z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wespół z policjantami CBŚP. Na dziś, według zgromadzonych dowodów, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w okresie od listopada 2014 wprowadzili na rynek nie mniej niż 54 TIR-y proszków i żeli do prania. Towar był sprzedawany na rynku krajowym i eksportowany na Litwę i Ukrainę.

Zatrzymanemu liderowi grupy Zdzisławowi K. (34 l.) przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą za co grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu szefa grupy. Inne osoby zatrzymane w trakcie przeszukań usłyszały zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także prania brudnych pieniędzy, licznych oszustw i naruszenia prawa własności przemysłowej koncernu, którego chemię podrabiano. Jak informuje Policja, to nie koniec zatrzymań. 

Wielokrotnie w dyskusjach przekonywałam, że interes z chemią z Niemiec jest wielką lipą. Wielokrotnie mnie krytykowano twierdząc, że przesadzam. Mam nadzieję, że aktualnie, nikt nie będzie kwestionować mojego wyczucia sytuacji, w których możliwe jest popełnienie przestępstwa.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk