Rozmowy o prawie

Nie wspomagaj ludzi, którzy niszczą jodły, mchy i widłaki. Stroisz na groby kupuj w wiarygodnych miejscach.

Tak się złożyło, że miałam wczoraj sprawę w sądzie w Kartuzach, więc wykorzystałam okazję, by zainteresować się dekoracjami, kwiatami na dzień Wszystkich Świętych sprzedawanymi w rejonie targowiska.
Wszystkie wystawione produkty wyglądały bardzo ładnie i sprawiały wrażenie, że pochodzą z porządnego źródła. Przypomniało mi się zaś to, że w rejonie mojej kancelarii, przy dworcu kolejowym w Gdańsku Wrzeszczu, często widuję panów, którzy wyglądają na amatorów win owocowych produkcji krajowej, sprzedających kwiaty i właśnie takie świąteczne wiązanki. Charakterystyczną cechą ich wiąznek jest jednak to, że gałęzie jodłowe lub świerkowe są poszarpane, połamane, a nie gładko ucięte jak na straganach w Kartuzach.
Bez zdziwienia odnotowałam więc komunikat policji i straży leśnej wskazujący na to, że w rejonie Kartuz prowadzi się intensywne działania mające na celu udaremnienie dewastacji drzew i ściółki.
Konieczność takich działań związana jest ze zdecydowanie zwiększonym popytem na sezonowo popularny materiał roślinny. Wspólne patrole mobilne policji i straży leśnej przeprowadzają kontrole w miejscach, gdzie można pozyskać nielegalnie gałązki jodłowe, czy dekoracyjne mchy i porosty. Nie mogą liczyć na spokój wyżej wymienieni panowie, bo patrole sprawdzają legalność źródła pochodzenia sprzedawanych gałęzi, stroiszu. Z kontrolami muszą się liczyć kierowcy poruszający się drogami leśnymi.
Niestety, plaga kradzieży i zniszczeń w lasach jest zależne od tego, że nadal wiele osób kupuje stroisz w niewiarygodnych źródłach. Od naszej tolerancji zależy to, czy później na spacerze w lesie napotkamy poniszczone, połamane drzewa, a nawet drzewa obumierające z racji zniszczeń.

Leśnicy twierdzą, że jedna dorodna wiązka stroiszu oznacza zniszczenie ok. 20-letnia jodły.

Akcja potrwa do końca października, gdyż później popyt spadnie. Osobie zatrzymanej na gorącym uczynku grozi mandat w kwocie do 500 zł.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk