Rozmowy o prawie

Nie kupuj pamiątek ze zwierząt

Zabicie słynnego lwa w Afryce, a także inne doniesienia medialne na temat polowań i przywożenia do domu pamiątek ze zwierząt, każą przypomnieć, że jest pewna granica dopuszczalności pozyskiwania i wwożenia na teren UE takich pamiątek.

Trzeba powiedzieć, że na lotnisko docieramy z reguły sporo czasu przed odlotem. Czekając na wywołanie naszego lotu patrzymy przez okno, wysyłamy ostatnie wiadomości, a można ten czas poświęcić na zapoznanie się z informacjami przygotowanymi przez Urzędy Celne, które jeszcze przed wylotem z kraju chcą zwrócić uwagę na to, jakich pamiątek lepiej nie wybierać. Poświęćmy na to czas, by przy powrocie uniknąć kłopotów. 

Dla przypomnienia i dla tych, którzy na listę nie popatrzą przypominam, że zakazany jest wwóz na teren UE okazów gatunków zagrożonych wyginięciem zgodnie z zapisami Konwencji Waszyngtońskiej – CITES.  Chodzi oczywiście nie tylko o całe zwierzęta, ale również elementy pamiątkowe wykonane z części zwierząt lub roślin. W wyjątkowych sytuacjach, gdy na przykład chodzi o cele naukowe, jest to możliwe, ale wymaga uzyskania wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw, a ich brak podczas przewozu skutkuje wdrożeniem procedur karnych związanych z popełnieniem przestępstwa.

By uzasadnić, jak serio jest to sprawa zwrócę uwagę na to, jakie gatunki podlegają ochronie i nie należy ich nabywać, a także przewozić przez granicę?  Na liście tej znajduje się między innymi: 

- kawior  ryb jesiotrowatych

- pijawki lekarskie (a w tym osobniki żywe, balsamy, kremy i szampony zawierające ekstrakt z pijawek) 

- maści i żele zawierające sadło niedźwiedzia brunatnego

- naturalne medykamenty i produkty lecznicze (kremy, maści, balsamy, pastylki, krople, plastry, itp.) zawierające wyciągi z koralowca, muszli, koników morskich, a także z  tygrysów, łuskowców, nosorożców, storczyków

- alkohole lub nalewki lecznicze na kobrach lub innych gatunkach węży

- skóry nieprzerobione i wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków 

- koralowce w formie fragmentów rafy i przetworzonych

- wypchane ptaki drapieżne 

- wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli, jaszczurek  lub waranów

- kaktusy 

- wyroby z drewna mahoniowego i drewna afromozji

- kość słoniowa i rogi nosorożców  

- suplementy diety zawierające ekstrakty z roślin takich jak Hoodia gordonii, Prunus africana 

Z pełną listą gatunków objętych ochroną można zapoznać się w serwisie internetowym Ministerstwa Środowiska.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk