Rozmowy o prawie

Nie bądź obojętny! Reaguj!

Fala zatruć substancjami, które powszechnie nazywa się dopalaczami sprawia, że czujemy się zagrożeni i nieco bezradni. Wielu zastanawia się nad tym, co robić, gdy znajdą się w sytuacji realnego zagrożenia dla zdrowia lub życia kogoś, kto spożył takie środki.

W mediach pojawiło się wiele informacji o problemie. Między innymi powiedziano, że osoba, która skorzystała z dopalacza może zostać przesłuchana już w kilka godzin po odtruciu. Wielu boi się, że wiąże się to z karą również dla nich.

Wszystko zależy od zdarzenia, którego uczestnikiem była dana osoba. Jeżeli był to eksperyment, który skończył się poważnym zaburzeniem funkcjonowania organizmu, to warto pomyśleć o tym, że zdradzenie źródła pochodzenia narkotyku lub środka psychoaktywnego pomoże dojść po nitce do kłębka i wyeliminować z rynku środki, które mogą w przypadku innych osób spowodować znacznie poważniejsze skutki. Pamiętajmy, że po spożyciu dopalaczy łatwo trafić do szpitala z ostrym zatruciem organizmu. Jego skutki zależą od stężenia środka chemicznego, ale również od kondycji organizmu. Producenci i sprzedawcy dopalaczy nie biorą tego pod uwagę, a wręcz kierują się przede wszystkim swoim zyskiem i sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Nie ma pewności, że nie znajdziemy się w sytuacji, gdy ktoś obok nas będzie potrzebować pomocy. Czy wiemy jak się zachować? Gdzie dzwonić z prośbą o pomoc?

MSW Przygotowało listę sugerowanych kontaktów. Warto ją znać. Na wszelki wypadek. Bo nie wolno być obojętnym, trzeba reagować.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Można tu uzyskać informacje ogólne na temat skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach wyleczenia osoby zatrutej. Co ważne, ta infolinia jest dedykowana rodzicom, którzy zastanawiają się czy ich dzieci zażywają dopalacze. Można też przekazać osobie dyżurującej informacje, które pozwolą służbom na dotarcie do osób handlujących nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Daje wsparcie dzieciakom, które nie potrafią radzić sobie z problemem dopalaczy. Pomoc jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna jest na www.116111.pl/napisz. 

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. Również bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują informacji w zakresie pomocy dzieciom z problemem zachowań ryzykownych jakim jest niewątpliwie zażywanie dopalaczy. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna jest pod adresem pomoc@800100100.pl.   

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Alternatywny numer kontaktowy dla dzieci i młodzieży. Mogą z niego korzystać też dorośli, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Ten telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 - 20.00. Po godzinie 20.00, a także w dni wolne od pracy, można przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Reakcja nastąpi w pierwszym dniu roboczym po pozostawieniu wiadomości.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk