Rozmowy o prawie

Najnowsze ostrzeżenie publiczne UOKiK dotyczy firmy pożyczkowej. Uważajcie!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie często wydaje ostrzeżenia publiczne. Robi to wtedy, gdy nie działają normalne sposoby oddziaływania na przedsiębiorcę, który narusza zbiorowy interes konsumentów. 
Tym razem ostrzeżenie wydano w związku z działalnością firmy pożyczkowej.pod nazwą IP Group, która w sieci prowadzi wiele stron internetowych, na których reklamuje się jako firma pożyczkowa, która przyjmuje zgłoszenia zainteresowania złożeniem wniosku drogą sms-ową. Nie informuje przy tym, że chodzi o sms-y premium. Nie są znane przypadki osób, które miałyby pożyczkę dostaćWeź pożyczkę TERAZ! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu!, Pieniądze na koncie nawet po godzinie – bez poręczycieli i zbędnych formalności, Pożyczki od ręki bez BIK .

W związku z działaniami UOKiK hostingodawcy zablokowali już blisko 40 adresów, ale należy się spodziewać, że wkrótce powstaną następne adresy, które będą służyły sugerowaniu, że przy pomocy tej firmy można uzyskać pożyczkę, a nawet kredyt. 

W związku z napływającymi skargami na działania przedsiębiorcy, prezes UOKiK wszczął przeciwko Robertowi Kałuży postępowanie, a także zdecydował o wydaniu ostrzeżenia publicznego konsumentów, gdyż praktyki, które budzą wątpliwości urzędników mogą być przyczyną znacznych strat finansowych dla dużej grupy konsumentów. 

Jako #adwokat zawsze doradzam korzystanie z sektora bankowego i przestrzegam przed kontaktami z firmami, których nie można uznać za zaufane. Może to grozić nie tylko utratą pieniędzy na sms-y premium, ale przede wszystkim utratą tożsamości na rzecz osób, których intencje nie są czyste.

Beata Nowakowska
# Adwokat Gdańsk