Rozmowy o prawie

Na wielu ulicach nie da się ustanowić kontrapasa. Są zbyt wąskie!

Ulice Dolnego Wrzeszcza są stare, bo zbudowane w XIX lub w początku XX wieku, gdy na ulicach było niewiele samochodów. Aktualnie ulice są zastawione autami do granic możliwości. Dzieje się tak szczególnie dlatego, że w ramach rewitalizacji ograniczono ilość miejsc parkingowych i spowolniono ruch. Na większości ulic jednokierunkowych obowiązuje kontraruch dla rowerów. 

Do pewnej refleksji skłoniła mnie sytuacja, której doświadczyłam na ulicy Wajdeloty. Jadąc w kierunku dworca i swojej kancelarii dojeżdżałam do przewężenia jezdni, gdy z chodnika, w związku z tłokiem, na ulicę wpadł rowerzysta i bez zastanowienia skierował rower w przewężenie jezdni. Na szczęście ja już wyjeżdżałam, więc udało się opanować sytuację, ale pomyślałam, że sprawdzę u siebie przed biurem ile miejsca jest na równoległe istnienie pasa dla aut i pasa dla rowerów.

Okazuje się, że na mojej ulicy od opon aut zaparkowanych po lewej stronie drogi do prawego krawężnika jest 260 cm. Zaparkowane auta stoją prawie przy krawężniku, więc zbyt wiele się nie da uzyskać przesuwając auta. Sprawdziłam, moje auto ma z lusterkami ok 190 cm szerokości. Na rower przepisy przewidują 80 cm.  Już w tej sytuacji brakuje 10 cm. Co zaś z 100 cm odległości, którą należy zachować od rowerzysty zgodnie z treścią art. 24.2 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 24. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m 

Czy zarządzający drogami zastanawiają się nad takimi zagadnieniami?

Miałam klienta na Lelewela. Wykonywaliśmy kiedyś tam czynności z sądem. Zobaczyłam, że oba chodniki są praktycznie rzecz biorąc w pełni zastawione autami. Oczywiście, ich kierowcy nie stosują się do zasady nakazującej pozostawić 1,5 m wolnego przejścia chodnikiem, ale trzeba przyznać, że dopełnienie tego obowiązku spowoduje kompletną dezorganizację życia kierowców mieszkających przy tej ulicy. Nie jest to zaś na pewno temat aktualnego wpisu, więc wracam do pasów dla rowerów. Na Lelewela pas namalowano przy lewej krawędzi jednokierunkowej jezdni. W większości jest zakryty przez auta.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk