Rozmowy o prawie

Na stoku narciarskim zachowuj się racjonalnie. Policja rozpoczęła już zimowe patrole na stokach.

Ferie rozpoczęły się dopiero wczoraj, ale już od tygodnia policjanci z małopolskiej policji patrolują popularne stoki narciarskie. Nie obyło się bez interwencji. Osiem osób starzało zagrożenie dla innych użytkowników stoków, 37 razy przypominano o konieczności stosowania się do regulaminu korzystania ze stoku, a jednego z narciarzy ukarano za korzystanie ze stoku pod wpływem alkoholu.

Choć działania mają przede wszystkim charakter prewencyjny, to na pewno nie należy się spodziewać pobłażliwości dla zachowań niebezpiecznych, zagrażających bezpieczeństwu innych użytkowników stoków. Chodzi przy tym nie tylko o bezpieczeństwo, które może zostać naruszone agresywną jazdą narażającą innych na kolizję, ale również o jazdę po "grzańcu", który choć da trochę ciepła, to niestety obniży poziom samooceny, samokrytyki.

Ze względu na to, że rozpoczęły się ferie, należy przypomnieć, że dzieci i młodzież do lat ukończenia 16 roku życia mają obowiązek korzystania z zalet sportów narciarskich wyłącznie w kaskach ochronnych. 

Niewątpliwie, nie jesteśmy narodem, który podporządkowuje się regulaminom. A przestrzeganie regulaminu korszystania ze stoku narciarskiego, a szczególnie stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczonych na stoku przez zarządzającego, zjeżdżania z szybkością adekwatną do umiejętności warunków atmosferycznych oraz stanu trasy i stopnia jej trudności, natężenia ruchu jest obowiązkiem każdego korzystającego ze stoku. Warto poświęcić chwilę, przeczytać regulamin, zastosować się do niego, a funkcjonariuszy nie zobaczymy wcale, albo wyłącznie z daleka, gdy będą interweniować w stosunku do innej osoby.

Mam nadzieję, że ferie spędzicie wesoło i wrócicie cali i zdrowi.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk