Rozmowy o prawie

Na "pracownika wodociągów". Policja ze Słupska szuka złodziejskiej pary.

Choć sprawa dotyczy aktualnie Słupska, to może powtórzyć się w każdym innym mieście. Chodzi o złodziejską parę, która pod pretekstem sprawdzania instalacji wchodzi do mieszkań i na konto wodociągów okrada mieszkańców Słupska. 

Na dziś, zgłoszenie kradzieży pochodzi od dwóch osób, które straciły 12000 zł. Do kradzieży doszło 21 stycznia. Przed południem mężczyzna i kobieta zapukali do mieszkań ofiar. Podając się za pracowników wodociągów nalegali na wejście do mieszkania twierdząc, że muszą sprawdzic instalację wodno-kanalizacyjną. Sposób działania jest prosty. Jedna osoba angażuje właściciela mieszkania w "przegląd" instalacji, a druga w tym czasie przeszukuje szafy i kradnie gotówkę. Prowadzący dochodzenie policjanci szybko sprawdzili monitoring w rejonie, w którym doszło do kradzieży. Jedna z kamer zarejestrowała wizerunki złodziejskiej pary. Policjanci opublikowali film, albowiem liczą na pomoc w odszukaniu osób winnych kradzieży. 

Warto podkreślić, że podobne próby kradzieży mogą dotyczyć każdego innego miasta. Nie należy łatwowiernie wpuszczać do domu kogokolwiek obcego tylko dlatego, że ma dobrą historię. Czasami lepiej wystawić "pracownika" wodociągów" na zewnątrz i zadzwonić do firmy celem zweryfikowania jego tożsamości, niż później cierpieć na okoliczność straty.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk