Rozmowy o prawie

"Na komornika" - nowa metoda oszustów.

Krajowa Rada Komornicza zwraca uwagę na to, że co raz częstsze są przypadki próby oszustwa polegającego na przesłaniu zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego, którego miał dokonać Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Ełku Arkadiusza Rybasow, Chopina 16, 19-300 Ełk. "Farbowany" komornik przesyła takie zawiadomienia do różnych banków licząc na to, że prześlą one kwoty wskazane w zawiadomieniu na konto oszusta.

Krajowa Rada Komornicza weryfikowała sytuację i poinformowała, że w ewidencji komorników sądowych, którą prowadzi nie ma komornika sądowego o imieniu i nazwisku występującym w zawiadomieniach.

Jest to kolejny przypadek próby takiego oszustwa, więc Krajowa Rada Komornicza apeluje do banków by w swej praktyce stosowały szczególnie staranne praktyki w zakresie weryfikowaniu autentyczności tytułów składanych przez komorników, aby uniknąć sytuacji, w której pieniędzy pozbawiona zostanie osoba, której w rzeczywistości nie dotyczy żadne postępowanie prawdziwego komornika.

Ze swej strony dodam, że kontrolując wyciągi ze swojego rachunku bankowego warto ostro reagować na każdy przypadek takiej próby oszustwa. Wątpliwe zajęcie należy czym prędzej zgłosić do banku celem wyjaśnienia, a jeżeli zachodzi podejrzenie, że jest to oszustwo, najlepiej od razu powiadamiać organy ścigania.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk