Rozmowy o prawie

Na jagody idź, ale zbieraj je zgodnie z prawem.

Przy okazji pobytu na komisariacie pojechałam do centrum handlowego, w którym są dwa markety budowlane. W jednym z nich spotkałam grzebień do zbierania jagód. Stało się to przyczynkiem do przemyśleń i wniosku, że coś jest nie tak, albo grzebień ma zastosowanie do zbierania jagód poza lasami państwowymi. Dlaczego?

A no dlatego, że art. 30.1 ust. 5 Ustawy o lasach mówi, że nie wolno niszczyć krzewów, co w praktyce sprowadza się do tego, że nie wolno korzystać z grzebieni, bo powodują one obrywanie nadmiernej ilości liści, a później obumieranie krzewinek borówki czernicy.

Pracownicy służb leśnych apelują o to, by dbać o to, by krzewinki pozostały po zbiorze w dobrym stanie, bo od tego zależy, czy będzie można zbierać jagody za rok. Przy okazji zwracają uwagę na to, że za zbieranie jagód przy pomocy grzebieni lub podobnych urządzeń grozi mandat.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk