Rozmowy o prawie

"Na żarówkę." Naciągacze znajdą różne metody na zdobycie pieniędzy.

Urząd Regulacji Energetyki ostrzega na swojej stronie internetowej przed nieetycznymi praktykami sprzedawców usługi dostawy energii i usług towarzyszących.

W ramach monitoringu rynku energii elektrycznej urząd zaobserwował nową praktykę niektórych sprzedawców. Mimo, że nie ma takiego prawnego obowiązku, akwizytorzy sugerują, by nie powiedzieć wmawiają potencjalnym klientom konieczność wymiany tradycyjnych żarówek na energooszczędne żarówki LED. Bywa, że pukając do drzwi, szczególnie starszych osób, akwizytorzy ci podają się za przedstawicieli urzędu. Twierdzą, że weszły zmiany w prawie, które nakazują wymianę żarówek. Jednocześnie oświadczają, że w razie potrzeby posiadają ze sobą prawidłowe żarówki, które można nabyć celem spełnienia nowych wymagań prawnych.

Pomijając kwestię wprowadzenia w błąd i zasugerowania zakupu, który wcale nie był konieczny, akwizytorzy działający tą metodą w nieuprawniony sposób podszywają się pod urzędników administracji państwowej. W każdym przypadku tego typu warto skontaktować się z urzędem lub policją, bo eliminowanie z rynku oszustów jest społecznie uzasadnione i pożyteczne. Nie należy ulegać presji akwizytora. Przede wszystkim zaś, jeżeli pojawi się u nas osoba podająca się za przedstawiciela urzędu, należy ją wylegitymować, poprosić o identyfikator, legitymację. Nie dajmy się kiwać.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk