Rozmowy o prawie

Motocykli jeszcze niewiele, choć już są, ale za to rowery są wszędzie. Uważajcie na drogach!

Ciepła zima, a właściwie jej zaledwie formalna kilkudniowa obecność w moim rejonie, sprawia, że na drogach i ścieżkach rowerowych pojawiły się setki rowerzystów. Niestety, pojawili się również na chodnikach.

Nie chcę robić wykładu prawnego z zakresu prawa o ruchu drogowym, bo każdy kierowca i każdy rowerzysta z dużą dozą prawdopodobieństwa znają zasady współistnienia na jezdniach, a poprzestanę na wezwaniu, a może prośbie o wzajemne zrozumienie. 

Kierowcy, pamiętajcie o tym, że musicie ustąpić pierwszeństwa rowerzyście w trakcie manewru skrętu w przecznicę. Pamiętajcie też o tym, że drogi rowerowe konstruowane są najczęściej tak, że dopiero kilka metrów przed naszym autem widzimy rozpędzonego rowerzystę, bo chyba projektanci nie znają pojęcia martwego pola w lusterkach samochodowych. Skręcajmy zachowując najwyższą ostrożność.

Rowerzyści, pamiętajcie o tym, że jazda chodnikiem dozwolona jest w wyjątkowych przypadkach. Unikajcie przepędzania pieszych. Zsiadajcie z roweru przed przejściem dla pieszych. Nigdy nie wpadajcie na przejście dla pieszych z dużą prędkością, bo kierowca nie widząc pieszego może kontynuować jazdę, a rower pokona w krótkim czasie kilka metrów.

Złammy w tym roku stereotyp pozwalający nazywać użytkowników dróg wariatami drogowymi. Niech statystyki tego roku przyniosą spadek niebezpiecznych spotkań kierowców i rowerzystów.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk