Rozmowy o prawie

mObywatel wróży śmierć kopiowaniu dowodów osobistych.

Od wczoraj, każdy z nas może sięgnąć po bezpłatną aplikację działającą w systemie Android, która

pozwala na natychmiastowy dostęp do swoich danych. Pierwsza funkcjonalność, którą możemy się cieszyć występuje pod nazwą mTożsamość. 
Rozwiązanie informatyczne zaprezentowała na dzisiejszej minister cyfryzacji Annę Streżyńską. Powiedziała przy tym, że aplikacja przyda się w wielu sytuacjach dnia codziennego, gdzie potrzebna jest wymiana danych. Jako przykład podała stłuczkę na drodze. Oczywiście, nikomu nie życzę stłuczki, ale na pewno, w sytuacji, gdy jednak do niej dojdzie, będzie można bezproblemowo wymienić się danymi bez szukania kartki papieru, działającego długopisu. Co ważne, udostępnione zostaną wyłącznie dane niezbędne do załatwienia konkretnej sprawy.  


Aplikacja mTożsamość korzysta z rejestrów państwowych, więc gwarantuje, że są to najświeższe dane, którymi podzieliliśmy się z państwem. W efekcie na ekranie smartfona wyświetlone zostaną nasze imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, oraz zdjęcie, termin ważności i numer dowodu osobistego, a także wskazany zostanie organ, który go wydał. 

Możemy przekazać nasze dane innej osobie lub pobrać jej dane, ale tu wystąpią ograniczenia - będą to imię i nazwisko, zdjęcie i numer dowodu osobistego oraz informacja o organie wydającym dowód. 

Aplikacja pozwoli sprawdzić tożsamość i wymienić się danymi bez ich spisywania, skanowania lub fotografowania dowodu osobistego. Aplikacja nie zastąpi jednak dowodu w banku, urzędzie, podczas policyjnej kontroli lub w ruchu granicznym.

Już wkrótce aplikacja ma zostać rozszerzona o moduły - mDowód Osobisty czy mPrawo Jazdy.

Aplikację przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK i COI.

Nie jest to jeszcze pełen sukces, ale na pewno trzeba stwierdzić, że po latach oczekiwań rozpoczęło się nowe. Mam nadzieję, że aplikacja w pełnej wersji sprawi, że wkrótce zginie z naszego życia problem wymogów pozostawiania dowodów osobistych w zastaw za sprzęt sportowy i próby manipulowania danymi pobranymi w postaci fotograficznych kopii naszego dowodu osobistego.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk