Rozmowy o prawie

Minęły dwa miesiące od dymisji Maja. Co z nowym komendantem? Ile jeszcze będziemy czekać?

Społeczeństwo mamy podzielone. Politycznie jedni popierają PiS, a inni opozycję. W poczuciu bezpieczeństwa wszyscy są jednak raczej zjednoczeni. Każdemu zależy wszak na tym, by na ulicach było bezpiecznie, a jednym z warunków bezpieczeństwa jest to, by najważniejsza służba dbająca o porządek publiczny miała szefa, który nie tylko będzie nią kierować, ale również odpowiadać za jej dokonania. 

Wakat na stanowisku Komendanta Głównego Policji trwający już dwa miesiące jest rekordem. Wygrywa nawet z podobnym wakatem z roku 1992, gdy Antoni Macierewicz zastanawiał się nad dobrem odpowiedniej osoby przez dni 40.

W sprawie zabrali głos przedstawiciele opozycji zwracając uwagę na to, że utrzymywanie braku szefa służby o strukturze hierarchicznej jaką jest Policja zagrażać może bezpieczeństwu Polaków. Jest to o tyle wiarygodne twierdzenie, że w obliczu niepokojów na świecie i dwóch imprez, które planowe są w Polsce, a mogą być obiektem zainteresowania terrorystów, brak planowania i dowodzenia może rzeczywiście zaważyć na naszym bezpieczeństwie.

Wczoraj słyszałam w radiu, że w ramach "konkursu" na komendanta prowadzone jest wiele rozmów, ale na razie nie udało się wskazać osoby o odpowiednim profilu. Daleka jestem od idealizowania generałów, ale z reguły na stopień ten mianowane są osoby o najwyższym doświadczeniu w służbie i najwyższych kwalifikacjach. Czy dla uzyskania odpowiedniego profilu politycznego warto sięgać po osoby z niższych korpusów oficerskich? Czy może trzeba pogodzić się z tym, że ktoś, kto zaczął służbę u schyłku socjalizmu, może być najlepszym fachowcem, bo po prostu widział najwięcej, najwięcej spraw realizował, po protu zjadł zęby na policyjnej pracy.

Przez 20 lat byłam prokuratorem. W moich czasach sporadycznie spotykałam "nowych". W moich śledztwach brali udział funkcjonariusze z byłej epoki. Nie dało się wszak po 1989 nagle pozyskać grupy doświadczonych i niezwiązanych z MO. Pomijam grupę, która pracowała w referatach związanych z polityką, ale jaki związek z fachowością miała praca w przestępczości gospodarczej czy kryminalnej...

Jako społeczeństwo mamy prawo do bezpieczeństwa. Nie należy balansować naszym prawem. Czekamy na jak najszybszy poważny ruch w sprawie Komendanta Głównego Policji.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk