Rozmowy o prawie

Mimo wielu ostrzeżeń, bony do znanych sieci sklepów odzieżowych nadal pociągają rodaków.

Kilka razy zwracałam uwagę na możliwość utraty tożsamości, a także pieniędzy przy klikaniu w linki do akcji - Sieć X i Y i Z rozdają darmowe bony wartości xxx. Zawsze wystarczy się zalogować i wypełnić krótki formularz. Zawsze się nie doczyta drobnego druku i odnośników. A na końcu są konsekwencje. Najłagodniejszą z nich jest konieczność czyszczenia komputera ze szkodliwego oprogramowania. Gorzej, że ktoś obciąży nas poważną kwotą za sms i będzie oczekiwać kolejnych zapłat. Gorzej, gdy podamy jakiekolwiek dane osobowe.

Proszę stosujcie zasadę bardzo ograniczonego zaufania do takich akcji. Wiem i rozumiem, że uniknięcie skutków działania takich oszustów trudno jest uniknąć, ale proszę, starajcie się ich unikać.

Sama radziłam już trzem osobom zaplątanym w podobne łańcuszki (nie, nie św. Antoniego) oszustwa. Co mam mówić takim osobom? Co im radzić? Oczywiście to, jak wypowiedzieć ewentualnie zawarte umowy (na zasadzie nagrania, potwierdzenia regulaminu, którego się nie czytało, itp), ale również, by rozsądnie traktować propozycje, które nie trzymają się kupy.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk