Rozmowy o prawie

Masz prawo wiedzieć! Sprawdzajcie autobusy jadące z dziećmi na wakacje.

Za kilka godzin nasze dzieci wrócą do domów ze świadectwami.

W nagrodę za dobrą naukę wiele z nich wyjedzie na ciekawe obozy i kolonie. Często, do miejsca wypoczynku podróżować będą autobusami. Większość rodziców zadaje sobie pytanie o to, czy to bezpieczne.

Macie prawo niepokoić się o swoje dzieci, ale również macie prawo prosić o pomoc w rozwianiu wątpliwości policję lub inspektorów ITD. Obie służby zachęcają do monitorowania procesu transportu dzieci na wakacje.

Nasze prawo do wiedzy o przewoźniku i jego pojazdach możemy zrealizować na różne sposoby. Najlepiej zacząć od sprawdzenia przed podróżą kluczowych informacji o autobusie na stronie prowadzonej przez MSW - www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Wpisując numer rejestracyjny autobusu, który powinien udostępnić nam organizator wypoczynku, uzyskamy dostęp do ważnych informacji, które mogą rzutować na bezpieczeństwo podróży. Dowiemy się, czy autobus ma ważne ubezpieczenie OC oraz aktualne badanie techniczne. W bazie danych jest też wyciąg z danych technicznych pojazdu. Zapiszmy podstawowe dane, takie jak liczba miejsc i jeżeli przy rozpoczynaniu podróży okaże się, że pojazd ma inną liczę foteli, to dzwońmy po patrol policji, bo może okazać się, że pojazd ma jeszcze inne modyfikacje, które mogą być niebezpieczne.

Napisałam, że w razie niezgodności możemy dzwonić po patrol policji, ale trzeba dodać, że można też zgłosić się do policjantów lub inspektorów ITD prosząc z wyprzedzeniem o kontrolę w miejscu wyjazdu. Fachowcy dokonają szczegółowego przeglądu kluczowych dla bezpieczeństwa elementów i będzie to nie tylko kontrola stanu technicznego, ale również tego, co my sami zrobić, nie możemy, a więc kontroli kierowców. Ustalenie tego, czy kierowca jest trzeźwy nie jest przy tym jedyną istotną czynnością. Trzeba pamiętać, że kierowca przemęczony, który w czasie przed wyjazdem z naszymi dziećmi pracował zbyt długo, jest zagrożeniem podobnym do kierowcy po piwie.

Nigdy nie należy zastanawiać się nad tym, że prosząc o kontrolę policyjną robimy przykrość organizatorowi lub kierowcy. Musimy pamiętać, że chodzi o zdrowie i życie naszych dzieci. Liczy się wyłącznie to.

Strona pozwalająca sprawdzić, czy autobus jest bezpieczny działa od roku. Policjanci mówią, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Za jej pośrednictwem sprawdzono ponad 100 tysięcy busów i autobusów, czyli większość kursujących w Polsce.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk