Rozmowy o prawie

Majówka za nami

Wczoraj pisałam o tym, że każdy kierujący ma świadomość, że prawo nie pozwala siadać za kierownicę w sytuacji, gdy organizm poddany jest wpływowi spożytego alkoholu. Dziś znamy już wyniki akcji Długi majowy weekend 2015. W akcję zaangażowano kilkanaście tysięcy policjantów. Od początku wyjazdów we czwartek do niedzieli w skali kraju doszło do 310 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 408 osób zostało rannych. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali  aż 1233 nietrzeźwych kierujących. 

Choć liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców jest mniejsza niż rok temu o 306 przypadków, to niestety, aż o 112 osób wzrosła liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w dniu powrotów. Wynika z tego, że nadal brakuje nam odpowiedzialności. Zarówno tym, którzy wsiadają za kierownicę w czasie, gdy alkohol nie został jeszcze zmetabolizowany, ale i tych, którzy na to pozwalają siadając na prawym siedzeniu z kierowcą, który nie gwarantuje swojej trzeźwości. 

Zadaję sobie pytanie o to, czy apelować o przestrzeganie prawa, czy o rozsądek i odpowiedzialność. Zadaję sobie pytanie o to, jakiego rodzaju środków wychowawczych należy używać, by każdego z zatrzymanych nietrzeźwych kierujących skłonić do tego, by dzięki zrozumieniu problemu następnym razem odczekał kolejnych kilka godzin przed wyjazdem do domu, albo po prostu skończył spożywanie alkoholu odpowiednio wcześniej.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk