Rozmowy o prawie

Majówka okazją do dobrej zabawy, ale i utraty tożsamości. Kilka rad przed wyjazdem na wypoczynek.

Za kilka godzin rozpoczyna się "długi weekend". Wyjedziemy za miasto, do miejsc atrakcyjnych turystycznie, ale i pełnych ludzi. Miejsca pełne ludzi są zawsze rajem dla kieszonkowców. Warto przy tym powiedzieć, że wielu z nich nie poluje już na zawartość naszego portfela, ale na dane osobowe, bo po wejściu w ich posiadanie, po uzyskaniu dowodu osobistego, działając we współpracy z nieuczciwymi pracownikami banków lub instytucji pożyczkowych mogą doprowadzić do zaciągnięcia zobowiązań, które obciążą osobę, która tożsamość straciła. Może okazać się, że na podstawie kopii dowodu osobistego podpisana zostanie umowa, której skutki cierpieć będziemy przez długi czas. Może też być tak, że na podstawie naszych danych ktoś założy działalność gospodarczą i dokona wyłudzeń podatkowych.

Co zrobić, by zabezpieczyć się przed skutkami utraty tożsamości?

Warto wskazać na kilka podstawowych zasad.

  • Zachowujmy rozsądek i nie rozstawajmy się z portfelem, saszetką z dokumentami lub torebką. 
  • Nigdy nie oddawajmy dowodu osobistego w ręce osób, które nie mają powodu do oczekiwania jego okazania. Dowód osobisty nie może stanowić zastawu w wypożyczalni sprzętu sportowego, nie powinien być zatrzymywany do zameldowania w hotelu. Jeżeli trzeba się zidentyfikować, to pokażmy dowód i ustnie podajmy niezbędne dane. Nigdy nie możemy zgodzić się na kopiowanie dowodu.
  • W przypadku utraty dowodu zastrzeż jego utratę jak najszybciej. Jakkolwiek informację taką powinien przyjąć każdy oddział dowowolnego banku, ale jest to niepraktyczne w czasie majówki, gdy banki są nieczynne, to oczywiście można to zrobić to w każdym komisariacie policji. Warto też rozważyć założenie bezpłatnego konta w domenie Biura Informacji Kredytowej, które pozwoli w razie utraty dowodu zgłosić go do zastrzeżenia drogą elektroniczną. BIK przekaże dane o zastrzeżeniu automatycznie do wszystkich banków.
  • W sytuacji, gdy korzystamy z basenu, sauny w hotelu, dowód chowajmy do sejfu w pokoju lub recepcji.
Na temat działań prewencyjnych, a także na temat zagrożeń związanych z utratą tożsamości wiele mówi portal nieskardzione.pl, który jest wspólna inicjatywą BIK i Komendy Głównej Policji. Warto odwiedzić stronę, by poznać wiele sposobów utrzymania bezpieczeństwa w zakresie własnej tożsamości.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk