Rozmowy o prawie

Maile od "Bądźmy Legalni" wyrzuć do kosza. GIODO informuje, że nie ma z nimi związku.

Generalny Inspektor Danych Osobowych ostrzega przedsiębiorców, że otrzymuje informacje o praktyce masowego rozsyłania korespondencji mailowej wskazujących na grożącą przedsiębiorcy odpowiedzialność za niedopełnienie prawnego obowiązku zgłoszenia bazy danych do rejestracji. Maile sygnowane są prze podmioty takie, jak "Bądźmy Legalni”, czy  „Legalni z Prawem”. Urząd informuje, że autorzy nie działają w porozumieniu i na zlecenie urzędu, więc przestrzega, by nie odpowiadać na otrzymaną korespondencję. 

Zgodnie z komunikatem urzędu, informacje są w wielu miejscach niezgodne z przepisami prawa, a szczególnie z ustawą o ochronie danych osobowych i ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Dodatkowo, podmioty będące nadawcami maili próbują wymusić na przedsiębiorcach działanie, do którego nie są zobowiązani, albowiem nie każdego obowiązek rejestracji dotyczy. Równolegle z wezwaniem do rejestracji bazy danych, autorzy maili przesyłają informację o zamiarze informowania organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa, a także grożą uruchomieniem procedur skutkujących kontrolą urzędu.

Co ciekawe, Stowarzyszenie „Bądźmy Legalni” nie figuruje na liście Krajowego Rejestru Sądwoego, więc jego możliwość występowania w obrocie prawnym jest żadna, a wszelkie czynności, a w tym mailing są próbą wciągnięcia przedsiębiorców w pułapkę i ich zastraszanie. Ważne jest to, że Stowarzyszenie „Bądźmy Legalni”, czy też osoby działające pod tym szyldem nie są współpracownikami GIODO podobnie do podmiotów, na które w mailingu stowarzyszenie się powołuje. 

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz wątpliwości co do tego, czy powinieneś zarejestrować zbiór danych, to możesz zapoznać się z procedurami na stronie internetowej GIODO. Jeżeli informacje znajdujące się na stronie okażą się zbbyt skomplikowane, pomocy udzieli każdy adwokat. Wspólnie z adwokatem przeanalizujecie stan faktyczny i ustalicie, czy obowiązek prawny występuje, czy też konkretny przypadek objęty jest zwolnieniem.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk