Rozmowy o prawie

Lekcja zagrożenia. Fajerwerki potrafią być zagrożeniem.

Doświadczenie wczorajszego dnia wskazują na to, że fajerwerki potrafią być bardzo niebezpieczne. Trzy osoby ranne i spore straty materialne są wyraźnym sygnałem wskazującym, że przechowywanie materiałów niebezpiecznych powinno spełniać najwyższe standardy. Policja nie podała jeszcze jaka była przyczyna pożaru i w konsekwencji serii wybuchów, ale dobrze się stało, że zapowiedziano serię kontroli w sklepach i punktach sprzedaży. Miejmy nadzieję, że kontrole te pozwolą wyeliminować środki niezgodne z dopuszczonymi prawem standardami.

Warto przy okazji przypomnieć, że choć fajerwerki możemy kupić nie tylko w Sylwestra, to ich użytkowanie co do zasady zareserwowane jest na jedną noc. Poza chwilą związaną z przywitaniem Nowego Roku, użytkowanie fajerwerków wymaga uzyskania zezwolenia, więc wyrywanie się z odpalaniem rac już teraz może zakończyć się mandatem.

Inna rzecz, na którą zwróciłam uwagę oglądając jeden z filmów nakręconych w Świnoujciu było auto zaparkowane bezpośrednio przy straganie z fajerwerkami. Wyglądało na to, że auto ucierpiało w wyniku uderzeń przedmiotów wyrzucanych przez wybuchające środki pirotechniczne. Cóż powie ktoś, właściciel dostanie odszkodowanie. A ja na to, że może mieć z tym problem, bo auto zaparkowane było za znakiem B-36, więc ubezpieczyciel może odmówić likwidacji szkody. Jest to dobra okazja, by zwrócić uwagę na takie sytuacje. Warto wyciągać wnioski z błędów.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk