Rozmowy o prawie

Krajobraz pod ochroną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał właśnie ustawę krajobrazową, która jak powiedział na konferencji prasowej ma w założeniu nieść "pomoc samorządom w uporządkowaniu wielu kwestii trudnych, także w zakresie reklam".

Prezydent powiedział też: "Słyszałem dobre powiedzenie, że ziemię nie tyle odziedziczyliśmy po przodkach, ile pożyczyliśmy od własnych dzieci", więc trzeba dbać o ład przestrzenny. 

Ustawa krajobrazowa zawiera definicje reklamy, szyldu, krajobrazu, krajobrazu kulturowego, krajobrazu priorytetowego. Ustawa wprowadza też kary za nielegalne ustawienie reklam. Gminy będą mogły nakładać kary w wysokości 40 razy wyższej niż standardowa opłata za reklamę ustalona przez gminę od wielkości samej reklamy. 

Od dwóch tygodni na ulicach Gdańska wystawione są wątpliwej urody pudła reklamowe ETC, które trudno uznać za wpisujące się w krajobraz. O dziwo, ludzie odpowiedzialni za estetyzację miasta nie mają nic przeciwko temu, a w ostatnich latach miasto prowadziło krucjatę przeciwko, jak to określano, "Szmatom", przyczepom reklamowym i starym gratom oblepionym reklamami zajmującym chodniki. Przedsiębiorców "nakłoniono" do zaprzestania działań reklamowych, a więc przyzwolenie dla reklam obiektu takiego, jak ECS nosi znamiona różnicowaniem wobec prawa różnych podmiotów.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk