Rozmowy o prawie

Kontrowersyjne żółte kręgi na Długiej. Rzecznik konserwatora mówi o braku uzgodnień!!!

Żółte koła wymalowane na ulicy Długiej w Gdańsku. Pomalowane lampy i inne elemnty infrastruktury. W centrum zabytkowej, podlegającej ochronie konserwatorskiej dzielnicy. Jednej z najpiękniejszych w Polsce.

Oglądałam właśnie program informacyjny, w którym rzeczniczka miejskiej jednostki zajmującej się drogami i zielenią informowała, że jest pomysł na zwrócenie uwagi na konieczność remontu nawierzchni Długiej, który planowany jest za dwa lata. Kolejną osobą był wiceprezydent miasta, który zupełnie nie przekonywał swoją argumentacją. 

Ostatni głos zabrał rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wyraził dezaprobatę dla pomysłu i działania bez wymaganych prawem uzgodnień.

Z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków miałam styczność przez kilka lat. Ze względów na etykę zawodową nie będę przytaczać szczegółów sprawy, ale musze powiedzieć, że z dużym zainteresowaniem obserwuję działania urzędu i cieszy mnie reakcja na samowolę urzędników nawet nie magistratu, ale jednostki mu podległej.

Mam nadzieję, że pociągnięcie za ucho "pomysłowych Dobromirów" sprawi, że w Gdańsku stanie się normalnie, a co najważniejsze, nie będzie otwartego lekceważenia prawa.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk