Rozmowy o prawie

Koło sterowe niczym kierownica. Zwłaszcza, gdy sterujesz po alkoholu.

Amatorom sportów wodnych sprzyja pogoda i nawet dzisiejsze ochłodzenie nie przeszkodzi w wypłynięciu na szerokie wody. Można powiedzieć, że to coś wspaniałego, Oczywiście, ale pod warunkiem, że odbywać się to będzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa własnego, a także bezpieczeństwa osób trzecich.

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu, a motorówki, skutery wodne potrafią poruszać się rzeczywiście szybko, jest bezwzględna trzeźwość. Zasada, która nie pozwala kierowcom prowadzić po spożyciu alkoholu obowiązuje również i sterników. Podobnie jak na drogach mogą się oni spodziewać częstych kontroli trzeźwości, a w przypadku stwierdzenia, że gardło sternika jest skropione nie tylko wodą, wdrożenia czynności prowadzących do wyeliminowania takiego sternika z ruchu na wodzie, ale również, a może przede wszystkim prowadzących do ukarania nierozsądnego sternika.

Jak mówią statystyki policyjne, w sezonie, w zasadzie ciężko o dzień bez zatrzymania sterników, którzy naruszyli prawo. Warto o tym pamiętać nie tylko w kontekście podjęcia decyzji o sterowaniu po piwie, ale również w kontekście odpowiedzialności moralnej za zaniechanie powstrzymania takiego sternika, gdy widzimy, że pije piwo na łodzi, albo wsiada do niej po odejściu od baru. Reagujmy tak, jak zaczęliśmy reagować w przypadku kierowców.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk