Rozmowy o prawie

Każdy z nas ma prawo do bezpieczeństwa na drodze.

Weekend spędzałam nad Jeziorem Raduńskim. Jest to piękne miejsce, które bardzo lubię odwiedzać, ale by dojechać do miejsca wypoczynku muszę jechać wąską i krętą drogą łączącą Chmielno z Wygodą Łączyńską. Droga jest miejscami nierówna, ale to najmniejszy problem. Ważniejsze w sensie bezpieczeństwa jest to, że droga jest kręta i pełna wzniesień.

Zarówno w chwili, gdy jechałam wypoczywać, jak i dzisiaj, gdy wracałam, spotkałam na swej drodze kierowców wysoce nieodpowiedzialnych. Raz kierowca Volkswagena dogonił mój samochód i jechał za mną w takiej odległości, że jakakolwiek przeszkoda na mojej drodze wymuszająca zwolnienie spowodowałaby najechanie na mój bagażnik. A drugi raz, gdy już na granicy obszaru zabudowanego Chmielna zza górki wypadło BMW z młodym chłopakiem za kierownicą, który najwyraźniej uważał, że wszyscy są w kościele, więc on może zorganizować sobie wyścig.

Prawo o ruchu drogowym mówi w art. 19 o najważniejszych zasadach dotyczących prędkości. Zachowanie tych zasad gwarantuje lub daje szansę na bezpieczny powrót do domu.

Dla przypomnienia kierowcom dwóch pojazdów, które spotkałam przytaczam dwie ważne prawdy.

Art. 19. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

Jeżeli nie chcecie wracać do domu, to nie moja sprawa. Ja chcę wrócić. Proszę o to byście prowadzili tak, bym ja mogła wrócić.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk