Rozmowy o prawie

Jedziesz na wycieczkę? Sprawdź warunki polisy. Zweryfikuj jej zapisy zanim podpiszesz.

Jedna ze stacji tv od rana wraca do tematu wydarzeń w Egipcie. Między innymi podjęto problem ubezpieczeń turystycznych. Prowadząca połączyła się z panem, którego nazwano fachowcem od ubezpieczeń turystycznych. 
W rozmowie padły mądre słowa wskazujące na to, że ubezpieczenie gwarantowane przez organizatora wyjazdu jest z reguły niewystarczające i ma raczej zapewnić poczucie bezpieczeństwa psychicznego, a nie realną ochronę. W kontekście tych słów padło pytanie o to, czy wystarczy dopytać o zakres ochrony i ewentualnie wykupić dodatkowe ubezpieczenie. I tu padła odpowiedź, która mnie zaniepokoiła. Pan powiedział, że wystarczy dopytać.
Jako adwokat zawsze powtarzam, że preferuję ograniczone zaufanie przy podpisywaniu wszelkiego rodzaju dokumentów. Preferuję lekturę dokumentu podstawowego i ewentualnych załączników, a w przypadku polis ubezpieczeniowych, ogólnych warunków ubezpieczenia. Tylko i wyłącznie to, co zobaczymy w dokumencie ma wartość na etapie podejmowania decyzji w zakresie wyboru tej, czy innej oferty. Trzeba zwrócić uwagę na coś, co często jest źle rozumiane. Polisy nie są skrojone na nasze potrzeby. Polisy są skrojone na maksymalną wygodę ubezpieczyciela i nie zawsze muszą odpowiadać realnym potrzebom wyjeżdżającego za granicę. Jednym z najlepszych przykładów jest ustalenie kosztów interwencji służb ratunkowych i co może wyda się niesympatyczne, ubezpieczenie kosztów transportu zwłok do kraju. Zarówno transport lokalny helikopterem (wynikający ze specyfiki terenu), jak i transport zwłok potrafią być znacznie droższe niż pobyt w szpitalu. Ale kto myśli o takiej ewentualności... A standardowe ubezpieczenie może nie przewidywać w tym miejscu realnych warunków likwidacji szody.
Czytaj zanim podpiszesz. Nigdy nie podejmuj pochopnych decyzji. Jeżeli masz problemy z analizą takich umów, umów się z adwokatem. Adwokat odpowie na pytania i doradzi jak postąpić. Łatwiej będzie podjąć dobrą decyzję.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk