Rozmowy o prawie

Jeżeli o zamiarze inwestycji u sąsiada dowiesz się z pisma z urzędu, nie miej skrupułów. Sprzeciwiaj się.

Sama prowadzę bardzo wiele spraw z zakresu szeroko rozumianych przepisów prawa budowlanego i w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Walczę dla moich klientów o ochronę ich interesów, bo ich sąsiedzi chcą osiągnąć coś dla siebie nie myśląc o tych,którzy mają ustąpić część działki na drogę konieczną lub ich działka straci na wartości z racji powstania w sąsiedztwie uciążliwego obiektu.
Namawiam moich klientów do oporu na etapie procedur wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę, bo później na protesty jest zbyt późno.
Wczoraj otrzymałam list z magistratu. Urząd informuje mnie, że mój sąsiad zamierza postawić na swojej działce garaż dwustanowiskowy. Sęk w tym, że jedyne miejsce jest od strony mojej działki. Mogłam się spodziewać, że coś się święci, bo sąsiad wyciął jabłonie, zlikwidował wiatę grillową i rozpoczął proceder parkowania pojazdów w części ogrodu przy moim płocie.  
Dlaczego sąsiad nie przyszedł, nie przedstawił swojego zamierzenia inwestycyjnego? Nie wiem. Może ma nieczyste zamiary. Może podobnie do innego sąsiada, który miał postawić budynek gospodarczy, a obecnie ma warsztat samochodowy, a na działce stoi na bieżąco kilkanaście aut, ma zamiar prowadzić podobną działalność. Można się tego spodziewać, bo kiedyś miał autohandel, a obecnie w ogrodzie często pojawia się laweta.
Skorzystam ze swojej wiedzy, skorzystam z wszelkich praw strony postępowania i jeszcze dziś złożę wnioski w postępowaniu. Od samego początku będę podkreślać, że zachodzi uzasadniona obawa, że działka będzie wykorzystywana w sposób inny niż deklaruje się we wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Jeżeli sąsiad nie uważał za stosowne powiadomić mnie o swoich zamiarach inwestycyjnych i uzyskać moją przychylność, to niech na siebie bierze w tej chwili problem trudnej dyskusji. Dochodzenie moich praw po fakcie będzie mało skuteczne.
W podobnych sytuacjach radzę każdemu działać podobnie.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk