Rozmowy o prawie

Jeżeli nie spodziewasz się paczki, nie sprawdzaj tego maila. Oszuści podszywają się pod RUCH.

Jestem głęboko przekonana, że każdy atak hakerski, każda próba ingerencji w nasze komputery poprzez podstępne przesłanie korespondencji, która może sprawiać pozory pochodzenia od wiarygodnej firmy, powinna skutkować przypominaniem sobie o tym, że Internet jest pełen niebezpieczeństw. Pół biedy, gdy ktoś zamęcza nas niechcianymi reklamami. Gorzej, gdy klikając załącznik podejrzanej wiadomości uruchomimy program, który działając w tle pozbawi nas tożsamości rejestrując nasze hasła do portali internetowych, do bankowości elektronicznej.

Z dzisiejszą pocztą otrzymałam wiadomość, która sugeruje, że mam odebrać paczkę w kiosku RUCH-u. Nie spodziewałam się żadnej paczki, więc sprawdziłam typ pliku w załączniku. Okazuje się, że to archiwum, więc potencjalnie wirus lub program szpiegowski. Sprawdziłam na stronie RUCH i okazuje się, że tak. Firma odnotowała takie przypadki i będzie podejmować działania.

Jako #adwokat namawiam do tego, by na ochronie przed tego typu oszustwami nie oszczędzać. Utrata tożsamości, która może być skutkiem nieroztropnego kliknięcia, może skutkować poważnymi perturbacjami w życiu, szczególnie w sprawach finansowych.

Beata Nowakowska
Adwokat Gdańsk