Rozmowy o prawie

Jeżeli jutro będzierz korzystać z auta, nie zapomnij o pasach. Jutro ogólnopolska akcja "PASY".

W dniu 17.09.2017 roku Policja przeprowadzi ogólnopolskie działania pn. „PASY”. Podczas akcji funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz, czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób.


Jakkolwiek, o pasach bezpieczeństwa nie należy zapominać w żadnym wypadku, ale jutro jest szczególna okazja, by o obowiązku pamiętać. Policjanci całego kraju będą prowadzić jutro akcję pod kryptonimem "PASY". 

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na stosowanie się do oowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i respektowania zasad przewozu dzieci w fotelikach. 

Niezależnie od tego, że przypominanie tych faktów wydaje się głupie, warto jednak zwrócić uwage na to, że stosowanie pasów zmniejsza ryzyko obrażeń w wyniku wypadków. W razie uderzenia pojazdu w przeszkodę, osoba bez pasów narażona jest na 25 krotnie większe ryzyko niż osoba zapięta pasami. W szczególnie ciężkich wypadkach, ryzyko śmierci jest o 6 razy większe, gdy zapomnimy o pasach. 
Nie da się zastąpić pasów poduszką powietrzną. Skuteczność poduszki jest gwarantowana w przypadku użycia równolegle z pasami.

Co ważne, pasy się zużywają, a szczególnie w czasie wypadków. Nie oszczędzajmy na ich wymianie. W razie kolejnego zdarzenia, mogą nie działać tak, jak należy.

Bardzo często jeździmy z dziećmi. Do pewnego wieku, dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach dla dzieci. Badania wskazują na to, że nawet najbardziej kochający i troskliwy rodzic nie utrzyma w rękach dziecka, albowiem w chwili nieoczekiwanego uderzenia przybiera wielokrotnie większą masę i może zachować się jak pocisk wystrzelony z procy. 

Fotelik dla dziecka należy prawidłowo montować, a także dostosować do wzrostu i wagi dziecka.

W akcji policyjnej nie chodzi o to, by nie dostać mandatu za brak fotelika, ale o to by chronić zdrowie i życie dziecka. Warto pamiętać, że dziecko możemy przewozić bez fotelika wyłącznie w taksówce, karetce pogotowia i radiowozie.

Kierowcy, który prowadzi pojazd bez korzystania z pasów bezpieczeństwa grozi, mandat karny w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.  

Za jazdę w sytuacji, w której kierowca nie dopilnował zapięcia pasów przez pasażerów można otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 4 punkty karne. W tym samym czasie pasażer zapłaci mandat w wysokości 100 zł. 

Za przewożenie dziecka nie w foteliku bezpieczeństwa kierowcy grozi mandat karny w kwocie 150 zł, a także 6 punktów karnych.