Rozmowy o prawie

Handel ludźmi w XXI wieku? Tak, to nadal możliwe.

Uczniowie odliczają godziny do rozpoczęcia wakacji. Cześć z nich wyjedzie do pracy za granicę. Będą pracować w rolnictwie, punktach gastronomicznych i w wielu innych miejscach. Problem w tym, że niektóre miejsca mogą okazać się niebezpieczne. Dobrze, więc się dzieje, że MSW przygotowało i udostępniło w sieci poradnik dla takich osób. Wchodząc na stronę https://www.msw.gov.pl/pl/aktualnosci/13419,Jak-ni... można dowiedzieć się jak zweryfikować wiarygodność pracodawcy i co robić, gdy zostaniemy oszukani. Warto przy tym pamiętać, że skala nieszczęść jest całkiem poważna. Tylko w latach 2011-2014 policja odnotowała 750 takich przypadków.

Młodzież jest co raz lepiej obyta ze współczesnym światem, ale z racji braku doswiadczenia życiowego może wpasć w pułapkę grup przestępczych, które zajmują się handlem ludźmi. Warto, więc przeczytać jakie metody stosują przestępcy w trakcie werbunku do rzekomej pracy. Przede wszystkim, zaś szykując się do wyjazdu za granicę należy dokładnie zweryfikować przyszłego pracodawcę i upewnić się, że zatrudnienie będzie legalne. Można przy tym skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy takich, jak baza EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Szczególnie polecana jest strona KRAZ, bo daje możliwość sprawdzenia, czy wybrana agencja pośrednictwa pracę, działa legalnie. Może zabrzmi to głupio, ale przed wyjazdem warto poznać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego planujemy wyjazd. W sytuacji krytycznej może okazać się to zbawienne. 

Statystyki policyjne wskazują na to, że handel ludźmi najczęściej sprowadza się do zmuszenia do pracy w obszarze prostytucji, pornografii i innych form wykorzystania seksualnego. 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk