Rozmowy o prawie

Gmina ma zagospodarować nasze odpady. Nie musimy ich wyrzucać do lasu. To nie ma sensu.

Słoneczna pogoda skłoniła mnie do wyjazdu na wieś. Choć nie był to mój pierwszy wyjazd w tym roku, to tym razem miałam więcej czasu i poza zimowymi porządkami mogłam pospacerować po okolicy. Z dużym smutkiem odnotowałam fakt pojawienia się w poliskich lasach znacznej ilości śmieci, a w tym odpady powstałe przy okazji czyszczenia ogrodów i posiadłości letniskowych.

Takie działanie właścicieli nieruchomości jest dla mnie niezrozumiałe, albowiem gmina powinna odebrać wszystkie odpady, a w tym odpady zielone. Nie trzeba ich wyrzucać do lasu, na pole. Wystarczy wyposażyć sie w worki według standardu określonego w regulaminach gospodarowania odpadami w naszej gminie, a odpady zostaną zabrane na wysypisko i nie będą szpecić lasu.

Zwrócić uwagę należy również na to, że w harmonogramie wywozów są również wywozy odpadów nietypowych, które lepiej przetrzymać kilka tygodni, a nie upychać je w pobliskim lesie. 

Szkoda, że mieszkam na obrzeżu gminy i strażnicy gminni nie docierają tu zbyt często, bo warto by było zinwentaryzować nielegalne wysypiska i je zlikwidować. Warto w miejscach szczególnie narażonych na zaśmiecenie założyć fotopułapki, by niesfornych dyscyplinować grzywnami.

Sąsiadów i mieszkańców namawiam do zapoznania się z zasadami gospodarowania odpadami. To wcale nie jest trudne. Wszystkie podstawowe wiadomości znajdziecie na stronie www.odpady.kartuzy.pl

 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk