Rozmowy o prawie

Firma pożyczkowa okleiła wszystkie drzwi do budynków na ulicy, przy której mam kancelarię.

Czy powinniśmy czyścić drzwi, czy korzystając z danych kontaktowych zgłosić się do firmy pożyczkowej, by poprosić ją o oczyszczenie drzwi lub przesłać jej rachunek za usługę firmy sprzątającej.
Jestem przekonana, że podobny problem dotyczy większości wspólnot. Na drzwiach, murach pojawiają się niechciane ulotki i ogłoszenia mimo, że prawo, a konkretnie kodeks wykroczeń stanowi, że:
Art. 63a. § 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. 
Nie bójmy się interweniować. W końcu zapłaciliśmy za drzwi, czy malowanie ściany konkretne pieniądze. Sprawca ich zniszczenia powinien ponieść konsekwencje nieopanowania rąk w trakcie działań marketingowych.

Jako #adwokat mogłabym wystosować takie wezwanie w sprawie swojej wspólnoty. Nie chciałam jednak narażać klientów na oglądanie paskudnie oklejonych drzwi, więc sama usunęłam nalepkę. Ale każdemu, kto będzie chciał walczyć ze sprawcami naklejania nieproszonych ulotek chętnie pomogę.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk