Rozmowy o prawie

Ferie. Pamiętaj, że policjanci mogą sprawdzić autobus, którym dzieci pojadą na ferie.

Za kilka godzin dzieciaki wrócą ze szkoły. Część z nich szykować się będzie do wyjazdu na zimowisko. Wiele pojedzie pociągiem, a inne autobusami. Rodzice będą na pewno zamartwiać się tym, czy autobus jest sprawny, a kierowca trzeźwy. Lepiej się nie zamartwiać, a po prostu sprawdzić, działać.

Policja prowadzi wiele akcji. Niektórych nie popieram uważając je za populistyczne i poprawiające samoocenę policjantów, ale są też takie, które są arcyważne dla społeczeństwa. Jedną z nich jest akcja "Bezpieczny autobus". W ramach tej akcji, policjanci prowadzą weryfikację autobusów, którymi przewożone są dzieci na wakacje. Dotyczy to zarówno zgłoszeń przewoźników, jak i nawet indywidualnych zgłoszeń rodziców. Warto z tego korzystać. Warto pamiętać, że masz prawo wezwać patrolpolicyjny na kilka minut przed odjazdem, gdy cokolwiek wyda się niepokojące. Nikt za to pieniędzy nie weźmie. Nikt nie będzie miał pretensji o takie działanie nawet, gdy policjanci stwierdzą, że obawy były przesadne. Ważne jest tylko i wyłącznie bezpieczeństwo.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że na stronie akcji "bezpieczny autobus" funkcjonuje krajowy wykaz autobusów, w którym można sprawdzić dane pojazdu. 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk