Rozmowy o prawie

Dzieciaki z Pomorza doczekały się ferii. Policjanci dają kilka dobrych rad wyjeżdżającym na ferie.

Od dziś, a właściwie od piątku ponad 300 tysięcy uczniów z Pomorza cieszy się feriami zimowymi. W związku z tym, że wiele osób skorzysta i wyjedzie w góry, policjanci apelują, by zachować kilka ważnych zasad stanowiących o tym, czy ferie będą pryjemnością, czy zakończą się smutkiem i żalem do siebie i innych.

Jeżeli wyjeżdżamy w góry polskie, czy może w Alpy, warto pamiętać, że złodzieje nie mają ferii, albo mają je w innym terminie. Warto dobrze zabezpieczyć dom, a jednym z najlepszych zabezpieczeń jest dobry sąsiad, który zareaguje, gdy wokół domu będzie krążyć ktoś obcy. Wraz z automatami do czasowego włączania światła, da to szansę na uniknięcie wizyty nieproszonych gości.

Fakt, że pojawiła się autostrada z Gdańska na południe kraju sprawia, że wiele osób wybierze auto zamiast pociągu. Warto pamiętać, że szczególnie na początku i pod koniec ferii policjanci będą surowo patrzeć na przewinienia kierowców.

Po przyjeździe do miejscowości wypoczynkowej warto pamiętać, że żaden przepis nie upoważnia pracowników recepcji hotelu lub pensjonatu, czy też wypożyczalni sprzętu sportowego do brania naszego dowodu w zastaw, ani do kopiowania. Dokument tożsamości mogą zatrzymać niektóre służby publiczne w szczegółowo opisanych przypadkach.

Jeżeli będziecie mieli szczęście i na stokach będzie śnieg, to pamiętajcie, że wiele stoków patrolowanych jest przez policjantów. Zachowania agresywne, stwarzanie niebezpieczeństwa, a także uczestniczenie w zabawie na stoku w stanie nietrzeźwości mogą spotkać się z dezaprobatą mundurowych i surową karą. Dorosłym warto przypomnieć, że nie każde ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania za wypadek, gdy narciarz spożywał na stoku "grzańca". Sięgając po rozgrzewający napój zastanawiajcie się nad tym, czy nie przecenicie swoich umiejętności.

Zdarza się, że w trakcie zimowych szaleństw tracimy dokumenty tożsamości, a także karty kredytowe. Nie ważne, czy stało się to z powodu kradzieży, czy przez zagubienie. Ważne, by powiadomić czym prędzej policję i infolinię banku, a następnie urząd w zakresie konieczności wycofania z obiegu prawnego dowodu tożsamości. 

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk