Rozmowy o prawie

Doradca w zakresie spadków ogłaszający się na słupie nie jest dobrym wyborem.

W rejonie jednego z kościołów, tuż po procesji zobaczyłam plakat z hasłem "Zmarł Ci ktoś bliski? Podział spadku? Odkupimy Twoją część." i dalej numer telefonu.
Pomijam to, że często korzystanie z takich ogłoszeń kończy się wypłakiwaniem oczu w programie telewizyjnym, którego prowadząca ni to siedzi, ni to leży. Chcę podkreślić, że przede wszystkim, bez odpowiedniego obycia z takimi sytuacjami życiowym, nie należy podejmować na własną rękę ryzyka współpracy z podobnymi ogłoszeniodawcami.
Zagrożenia są bardzo różne, a osób spoza adwokatury nie obowiązuje żaden kodeks etyki zawodowej, żadne polisy ubezpieczeniowe, żadna odpowiedzialność. Powiedzą to, co zainteresowany chce usłyszeć, zaprowadzą do notariusza, a później pozostanie tylko żal do siebie o to, że wybór padł na takie rozwiązanie, a nie na kontakt z profesjonalistą. Adwokat przecież, zanim udzieli rady, zada wiele pytań, które mają na celu dokładne wyjaśnienie sytuacji prawnej. Nie zawsze doradzi przyjęcie spadku. Jeżeli jednak padnie potwierdzenie, że przyjęcie spadku jest bezpieczne, to przekazywanie jego części osobom postronnym, a nie rodzinie powinno być poprzedzone analizą otrzymanej oferty, a przede wszystkim skutków zbycia swojej części spadku osobom poza rodziną. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że ogłoszeniodawcy z pewnością nie chodzi o gacie po dziadku, a o nieruchomości. A w tym przypadku sprawa robi się poważna.

Beata Nowakowska
#  Adwokat Gdańsk