Rozmowy o prawie

Dlaczego Mikołaj jest czerwony?

Mikołaj pochodzi z północnej Laponi, która kojarzy sie nam mocno z kolorem białym. Z czasem, z rozwojemy kultury handlu i marketingu, został uosobiony w postaci grubego starszego gościa z białą brodą, ubranego w czerwony kostium i dziwne buty. Nikt nie wie, na ile zgadza się to z wzorcem rzeczywistym wzorcem osoby roznoszącej prezenty, ale jedno jest pewne, przy okazji rodzinnych spotkań panowie mogą się upodobnić do Mikołaja takiego, jak go widzimy na korytarzach marketów. 

Wiele lat temu widziałam rysunek satyryczny pokazujący zmianę koloru faceta podobnego do Mikołaja w miarę spożywania kolejnych porcji alkoholu. Pomyślałam, że warto go przytoczyć, bo świąteczne dni są okazją do rodzinnych spotkań, które kończą się często utratą rozsądku i wsiadaniem za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Jak się Polacy spotykają, to lubią sobie wypić. Ważne, by z każdym kolejnym kieliszkiem nie tracili rozumu w kategorich podróży powrotnej do domu. Ważne, by bliższa i dalsza rodzina nie godziła się na tolerancję. Nie ma tolerancji dla najmniejszej nawet dawki alkoholu w podróży autem. Nie dlatego, że na drogach więcej patroli drogówki, ale dlatego, że najważniejsze jest życie.

Oby powroty do domu skończyły się szczęśliwie. A dzisiaj świętujcie.


Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk