Rozmowy o prawie

Darmowe bony do H&M. Nie daj się nabrać. Niewiele można dostać za darmo.

Zauważyłam w sieci, że pojawiła się nowa wersja grupy Darmowe bony do H&M. Na temat podobnych grup wypowiadałam się już wcześniej wskazując na to, że szansa na to, by otrzymać bon za 1500 zł nic za to nie dając jest znikoma, by nie powiedzieć żadna. Trzeba raczej myśleć o tym, że ktoś chce od nas czegoś nieczystego i wciąga nas w pułapkę.

Jako #adwokat, chcąc bronić moich znajomych, klientów przed skutkami błędnych decyzji przypominam, że w zeszłym roku z grupą oferującą bony związane było oszustwo. Internauci decydujący się na zainteresowanie bonami namawiani byli do odwiedzenia strony www. ebony24.pl, gdzie mieli odebrać swój kupon wart 1,5 tys. zł. Po dokonaniu wyboru sklepu (w zeszłym roku było ich kilka) internauta był przekierowany na stronę - www. Megabony.pl/bon/ - gdzie dla zrealizowania celu kazano wysłać potwierdzającego SMS-a, który miał uruchomić mechanizm przesyłający kody. 

Chyba nikt z kilkudziesięciu tysięcy oszukanych nie sprawdził na jaki numer należy wysłać SMS-a. Okazało sie, że był to numer Premium, a wysyłka kosztuje 30,75 zł. Oczywiście, nikt nie miał zamiaru czegokolwiek dawać. Wpisanie kodu na stronie Megabony.pl nic nie dawało zainteresowanemu, bo organizatorom przekrętu już tak. Ofiara, bo tak już należy nazwać uczestnika tego procederu została bez swej wiedzy zapisana do usługi subskrypcji płatnych wiadomości SMS. Od tego momentu otrzymuje trzy SMS-y tygodniowo. Każdy zawiera niewiele warte multimedia, a kosztuje 6,15 zł. Miesięcznie daje to kwotę prawie 74 zł. Co gorsza, po "rejestracji", za którą uważa się wysłanie pierwszego SMS-a do niczego nieświadomych ofiar przychodziły jeszcze tradycyjną pocztą listy, które można było odebrać za pobraniem w wysokości 100 zł.

Nie dajcie się oszukać. Nie dajcie się nabrać na darmowe rozdawnictwo bonów. Przy okazji pamiętajcie, że przy okazji przeróżnych rejestracji lub płatności można utracić tożsamość niepotrzebnie podając swoje dane.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk