Rozmowy o prawie

Czy egzemplarz konstytucji będzie jeszcze potrzebny? Zawsze! Niezależnie od politycznych burz.

#ArkdiuszKrupa skomentował dzisiaj rano sytuację związaną ze zmianami w Trubunale Konstytucyjnym. W treści rysunku pada pytanie o to, czy egzemplarz konstytucji, który miał pozostać w pokoju odebranym jednemu z bohaterów będzie w przyszłości potrzebny.

Jestem zdania, że niezależnie od tego, ile wiemy o prawie, konstytucji, od tego, po której stronie sporu politycznego się deklarujemy, konstytucja była, jest i będzie nam potrzebna. 

Nie tak dawno, w czasie tygodnia konstytucyjnego edukowałam młodzież w zakresie zrozumienia zapisów konstytucji. Młodzież jest sprytna. Szybko wpadła na to, że artykuły konstytucji można odnieść w bardzo prosty sposób do swego rodzaju kodeksu etycznego, zbioru zasad określającego wzajemne relacje obowiązującego wśród młodzieży.

W jednej z grup usłyszałam coś bardzo interesującego. Mianowicie padły słowa wskazujace na to, że ktoś, kto uparcie będzie zachowywać się tak, jakgdyby zasad takowych nie było, szybko znajdzie się na marginesie, a niedługo może i poza nim. Ci, którzy trzymają się zasad nie będą chcieli mieć z nim nic wspólnego.

Przenosząc te słowa do świata dorosłych chcę powiedzieć, że czytając komentarze na portalach społecznościowych popadam w zadumę nad tym, co opętało niektóre osoby, bo ich wywody, które same uważają za logiczne, nie mają nic wspólnego z logiką, prawem i konstytucją. Co najważniejsze, dotyczy to obu stron obecnego sporu. Tam, gdzie pierwszoplanową rolę przejmuje zacietrzewienie, przestaje istnieć logika, rozum i dobre zasady.

Życzę na święta wszystkim spowolnienia emocji i refleksji nad tym, co w tej chwili w Polsce się dzieje, nad tym, czy to nam, obywatelom, nie politykom służy.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk