Rozmowy o prawie

Czyżby ilość podpaleń traw rosła? Fatalna statystyka.

Z reguły nie korzystam z takich źródeł, ale tym razem warto - https://www.youtube.com/watch?v=m5Er7DeILqU

Akcja MSW ma głębokie uzasadnienie. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się o pierwszej ofierze wypalania traw i blisko 30000 interwencji. Dziś czytamy o 3 ofiarach śmiertelnych i 64 rannych osobach, a także o blisko 37000 interwencji. 

Warto zwrócić uwagę a statystykę:

  rok 2013ponad 40000 pożarów

   rok 201452354 pożarów
    rok 2015już 37000 pożarów

    Akcja „Rzuć palenie!” rozpoczęta przez MSW ma na celu zachęcenie do porzucenia niebezpiecznej praktyki wypalania traw. MSW i podległa mu Państwowa Straż Pożarna ostrzegają, że do wywołania ogromnego pożaru, który może objąć dziesiątki hektarów, czego doświadcza właśnie jedna z republik w Rosji, może dojść od jednego podpalenia nieużytku. 

    Zdrowy i sprawny człowiek biegnie z szybkością około 20 km/h, w gumoficach tak szybko biec się nie da, a ogień bezz problemu osiągnie prędkość rozprzestrzenia większą o 40 km/h. Ci, którzy padli ofiarą ognia z dużym prawdopodobieństwem przed ogniem nie zdążyli uciec. 

    Warto przypomnieć, że wywoływanie pożarów trawy, łąk lub pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Za wywołanie pożaru grozi za kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat, gdy w wyniku wywołania pożaru doszło do spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób lub mienia wielkiej wartości. Oczywiście można spodziewać się też procesów cywilnych o naprawienie szkody.