Rozmowy o prawie

Człowieku, co robisz?! Stop wariatom za kierownicą! Również tym na rowerze jeżdżących chodnikiem.

Wczoraj, gdy jechałam do sądu, byłam świadkiem sytuacji, która mogła skończyć się nieszczęściem. 

W trakcie, gdy oczekiwałam na zmianę świateł na jednym ze skrzyżowań, zauważyłam nadjeżdżający z prawej rower. Jego pasażer mocno naciskał na pedały, więc rower jechał z dużą prędkością. Co ważne, rower jechał po chodniku. Kierujący nie brał pod uwagę przepisu prawa o ruchu drogowym, które w tej konkretnej sytuacji nie dopuszczało do poruszania się po chodniku. Kiedy mój wzrok podążający za rowerem zlokalizował za łukiem chodnika matkę z wózkiem i drugą osobę na wąskim w tym miejscu chodniku pomyślałam, że za chwilę skończy się to tragedią. 

Zderzenie rozpędzonego roweru z dorosłym człowiekiem może skończyć się nie tylko zadrapaniami, ale i połamaniem kości. Nie ma się co oszukiwać, fizyka robi swoje. Rozpędzona masa działa bardzo mocno na to, w co uderzy. Jeżeli, więc ludzie dorośli są narażeni, to co może stać się z malutkim dzieckiem znajdującym się w wózku? Nie dość, że może z niego wypaść na chodnik po uderzeniu, to jeszcze może zostać przygniecione przez upadających opiekunów. Ba, może zostać zabite którąś z części roweru lub wózka, które po zderzeniu mogą niemowlaka przebić jak nóż.

Czego trzeba, by niektórzy z rowerzystów zrozumieli konsekwencje swoich niefrasobliwych zachowań. Czy potrzeba wypadków spowodowanych przez rowerzystów, by chodniki w miastach nie były miejscem wyścigów. Czy przed przejściami dla pieszych należy zamontować wysokie progi, by rowerzyści nie wjeżdżali na przejścia wprost pod jadące samochody (mnie spotkało to kilka razy od wakacji)?

Drodzy rowerzyści. Jesteście promowani, bo jesteście ekologiczni. Nie wykorzystujcie jednak tej promocji jako parawana ochronnego. Zachowujcie się odpowiedzialnie. Przestrzegajcie prawa. Chodnik to też część drogi. Część, na której odbywa się ruch pieszy.

Art.33 Prawa o ruchu drogowym

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; 2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; 3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6. 

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Beata Nowakowska 

Adwokat Gdańsk