Rozmowy o prawie

Co powinien zrobić policjant? O wypadku w miejscu oznakowanym niezgodnie z prawem.

Mieszkam na terenie oznaczonym przez zarządzającego drogami miejskimi tablicami z napisem UWAGA KIEROWCO! WJEŻDŻASZ W STREFĘ SKRZYŻOWAŃ RÓWNORZĘDNYCH I SPOWOLNIONEGO RUCHU. Jest to znak nieformalny, który nie występuje w katalogu znaków określonym w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Oczywiście, domyślam się tego, co zarządca miał na myśli, ale wcale nie jestem przekonana, że ustawienie takiego znaku pozwala na usunięcie dotychczasowego oznakowania pionowego pokazującego, kto ma pierwszeństwo. W zeszłym roku, przed wyborami panowie w pomarańczowych kamizelkach usunęli te znaki i namalowali nowe oznakowanie poziome wskazujące na równorzędność dróg. Problem w tym, że na wielu wcześniej podporządkowanych ulicach, nie usunięto starych linii bezwzględnego zatrzymania, a tylko nietrwałą farbą namalowano czarne kwadraty tworząc w ten sposób oznakowanie na dwa miesiące. Od wielu miesięcy na kilku ulicach jest linia bezwzględnego zatrzymania, której w strefie skrzyżowań równorzędnych być nie powinno. 

W ten weekend na takim skrzyżowaniu doszło do wypadku. Samochód jadący zgodnie z wskazówkami na nieformalnej tablicy zderzył się z jadącym z prawej strony ale nie zwracającym uwagi na nieformalną tablicę i brak znaku wskazującego na pierwszeństwo drogi, na której się znajdował. Problem w tym, że kierujący pojazdem nadjeżdżającym z prawej mógł widzieć linię bezwzględnego zatrzymania i mógł przypuszczać, że auto dojeżdżające do skrzyżowania zatrzyma się w tym miejscu, a więc on da radę bezkolizyjnie przejechać. 

Na miejscu zdarzenia pojawiła się policja. Zastanawiam się nad rozstrzygnięciem, które policjanci przyjęli po analizie zdarzenia. Czy pójdą w winę osoby, która nie zastosowała się do nieformalnego znaku, czy może zauważą, że kierujący, który nie zastosował się do znaku poziomego nakazującego zatrzymanie pojazdu przyczynił się do wypadku. A może zrobią to, co powinni zrobić najbardziej. Może wystąpią do zarządcy drogi o zdjęcie nieformalnego oznakowania i ustanowienie oznakowania zgodnego z przepisami, a także z obowiązującym planem ruchu. Oby! Wszak sama wyjeżdżając z mojej ulicy unikam niebezpieczeństwa potrącenia wyłącznie wtedy, gdy nikt nie jedzie. Nigdy mi się nie zdarzyło, by pierwszeństwa ustąpiły mi pojazdy, które dojeżdżają do skrzyżowania, gdy ja na nie wjeżdżam. Ba, było nawet tak, że dwa razy pierwszeństwo wymusił na mnie oznakowany radiowóz policyjny.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk