Rozmowy o prawie

Było głośno o walce ze smogiem w Krakowie. Za kilka dni kontroli trzeba spodziewać się w Gdańsku.

Straż Miejska z Gdańska zapowiada cykl kontroli posesji w dzielnicach Śródmieście, Dolne Miasto, Biskupia Górka, Aniołki, Suchanino, Siedlce i Wzgórze Mickiewicza, pod kątem spalania śmieci i odpadów w domowych piecach. Kontrole, które nie będą formą doraźną, a konsekwentną, zmasowaną akcją odbędą się w przyszłym tygodniu, od 29 lutego do 4 marca. Każdorazowo potrwają od rana do wieczora, co ma zapewnić zwiększenie szans na wykrycie nieprawidłowości.

Jakkolwiek sam proceder spalania odpadów w niektórych przypadkach trwa cały rok, bo w błędnym mniemaniu wielu osób, spalenie odpadów zmniejszy koszty ich wywozu, ale szczyt spalania odpadów przychodzi z początkiem sezonu grzewczego, gdy wiele osób zastępuje opał lu uzupełnia jego braki odpadami. Efektem jest to, że nad domami, w których spala się odpady, a także całą okolicą ściele się gęsty i gryzący dym, który nigdy nie powstanie przy spalaniu węgla, drewna czy brykietów. Najczęściej dym taki pojawia się przy spalaniu opakowań plastikowych, gazet lub książek wydrukowanych na bielonym papierze zadrukowanym kolorowymi farbami.

Spalanie śmieci może rodzić poważne konsekwencje zdrowotne i najmniej ważną jest chwilowe podduszenie osoby spalającej śmieci. Dużo istotniejsze są konsekwencje długoterminowe, jak dla przykładu białaczka.

Oprócz konsekwencji zdrowotnych, osoba spalająca odpady naraża się też na karę aresztu lub grzywny do 5 lat. Kara nakładana jest na podstawie przepisu artykułu 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, który zabrania termicznego przekształcania odpadów poza spalarnią odpadów, co po ludzku oznacza, że przewiduje kary za spalanie odpadów w domowych piecach.

Wiele osób twierdzi, że nie boją się kontroli, bo strażnicy nie mają prawa wejść do domu. Zły tok myślenia. Jeżeli do strażników dotrze wiadomość lub sami dotrą do obiektu, z którego wydobywa się dziwny dym, mają podstawy do podjęcia interwencji. Funkcjonariusz, który wejdzie na taką posesję celem dokonania kontroli zawsze ma imienne upoważnienie prezydenta miasta upoważniające go do czynności w zakresie ochrony środowiska przed odpadami. W przypadku odmowy poddania się kontroli strażnicy wzywają policję. Informują też, że działanie utrudniające lub uniemożliwiające kontrolę podlega karze. 

W trakcie kontroli sporządzany jest protokół. Dodatkowo, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości sporządzana jest dokumentacja fotograficzna i pobierane są próbki. Dalsze czynności zależą od wyników badań.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk