Rozmowy o prawie

Budujesz, remontujesz? Nie zapominaj o sprawdzeniu, czy wyrób budowlany ma odpowiednie oznakowanie.

W ten weekend miałam sporo pracy, więc nie zajmowałam się domem. Nie mniej, zmusiłam męża do wykonania kilku robót remontowych związanych z tarasem przy domu na wsi. Chodziło o to, że po ścięciu pnączy nie ma na czym zawiesić nowych pędów, które korzystając z wiosny pędzą do góry jak zaczarowane.

Mąż pojechał po zaopatrzenie, ale wrócił z pustymi rękoma i stwierdził, że nie znalazł odpowiednich produktów. Początkowo  byłam zła, ale po czasie stwierdziłam, że ma racje. Jeżeli wyrób budowlany, a za taki należy uważać przeróżne elementy ciesielskie jak kantówki, belki, łaty, listwy, nie posiada odpowiedniego potwierdzenia zgodności z przepisami, to może nie należy go stosować. Może w tym przypadku nie chodzi o bezpieczeństwo, ale o trwałość elementów wynikającą z zaimpregnowania elementów drewnianych. 

Warto pamiętać, ale rynek budowlany uregulowany jest przepisami prawa, a to:

  • ustawą Prawo budowlane
  • rozporządzeniem PE i Rady (UE) nr 305/2011 (CPR)
  • ustawą o wyrobach budowlanych.
  • Ustawą o prawach konsumenta. 
Rynek materiałów budowlanych nadzorują wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ich zadaniem jest eliminowanie z procesów budowlanych materiałów, które nie posiadają obowiązkowych oznaczeń potwierdzających spełnienie warunków bezpieczeństwa. Chodzi o znak CE potwierdzający zgodność z przepisami UE lub krajowy znak budowlany, który potwierdza zgodność z przepisami techniczno-budowlanymi na poziomie kraju.

Warto pamiętać, że nie należy kupować produktów, które nie mają informacji o produkcie. Chodzi o informacje o producencie i nazwie, parametrach produktu. Te informacje pozwolą w przypadku problemów odzyskać pieniądze. 

Niewiele osób wie, ale w naszym kraju funkcjonuje Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych, w którym możemy zweryfikować, czy dany produkt nie jest na czarnej liście wykluczeń. Jeżeli mimo starannego sprawdzania jakości wyrobów budowlanych okaże się, że coś jest nie tak, pamiętajcie, że możemy zareklamować wyroby w ciągu 24 miesięcy od daty zakupu, a w przypadku zakupu internetowego, możemy zakwestionować towar w ciągu 14 dni od dnia jego odbioru.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk